Nowy ciężki lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGS 33.480 6×6

Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o. o. opracowała i wykonała dwa ciężkie lotniskowe samochody ratowniczo-gaśnicze dla Międzynarodowego Portu Lotniczego w Kutaisi w Gruzji.

Pojazdy te, zostały zbudowane na specjalnie skompletowanym 3-osiowym podwoziu MAN TGS 33.480 6×6. Jednostkę napędową każdego z pojazdów stanowi silnik spełniający normę emisji spalin Euro 3 o mocy 480 KM,  co w połączeniu z dwunastobiegową, zautomaty- zowana skrzynią biegów, zapewnia odpowiednią dynamikę pojazdu, zgodnie z przepisami lotniskowymi dla tej kategorii pojazdów.

Nadwozie pożarnicze to konstrukcja samonośna, blokowa składająca się z trzech następujących części: przedziału sprzętowego (przód), zbiornika środków gaśniczych (środek) i przedziału pompowo-sprzętowego (tył pojazdu). Przedział sprzętowy oraz pompowy, każdy zwany blokiem zabudowy, wykonano ze  skręcanych profili aluminiowych, połączonych z poszyciem zewnętrznym z gładkiej blachy aluminiowej poprzez klejenie. Taka konstrukcja gwarantuje nie tylko długą żywotność konstrukcji, lecz również - niską masę własną oraz większą podatność na modernizacje w późniejszych latach.  

Centralną cześć pojazdu stanowi zbiornik na wodę o pojemności 9 100 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy 1 100 litrów, które zostały wykonane z kompozytu poliestrowego i przykryte dachem roboczym.

Centrum układu wodno-pianowego jest jednostopniowa autopompa Godiva P1A6010 o wydajności 6000 l/min przy ciśnieniu 10 bar, która wraz z panelem sterowania umieszczona została z tyłu pojazdu.  Zastosowana autopompa umożliwia podawanie środków gaśniczych do zdalnie sterowanego działka dachowego o wydajności 4000 l/min, zwijadła niskiego ciśnienia, czterech nasad, jak również do zestawu zraszaczy umieszczonych pod pojazdem. Dzięki zastosowaniu systemu sterowania opartego o magistrali Can-Bus, sterowanie głównymi funkcjami odbywa się zarówno z kabiny pojazdu, jak również z przedziału pompowo-sprzętowego.

Uzupełnienie przewożonych środków gaśniczych zapewnia agregat proszkowy z 250 kg proszku gaśniczego ABC ze zwijadłem 30mb. Ponadto, każdy z pojazdów jest wyposażony w maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie na wysokość 5 metrów od podłoża, z reflektorami halogenowymi o mocy 500 W oraz elektryczną wyciągarkę o uciągu 7T.

Międzynarodowy port lotniczy Kutaisi jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Gruzji, który obsługuje większość ruchu turystycznego z Polski. Liczba turystów w Gruzji rośnie niezwykle dynamicznie. W 2014 roku kraj ten odwiedziło 5,3 miliona osób w tym 36,8 tys. Polaków, co uplasowało nas na pierwszym miejscu spośród całej Unii Europejskiej. I właśnie największa liczba Naszych rodaków ląduje w Kutaisi. Dostawa dwóch ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo-gaśniczych przez firmę SZCZĘŚNIAK z pewnością przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pasażerów z Polski.