SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą w Bielsku Białej, które zatrudnia ponad stu wysokiej klasy specjalistów różnych dziedzin oraz produkuje około stu pojazdów specjalistycznych rocznie, zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny.

Założyciel firmy, Zbigniew Szczęśniak, wprowadzając w 1992 roku do produkcji pierwszy pojazd pożarniczy zapoczątkował istnienie przedsiębiorstwa, które w początkowej fazie działalności funkcjonowało jako indywidualna działalność gospodarcza pod nazwą Budowa Pojazdów Specjalnych. Cztery lata później Zbigniew Szczęśniak wyprodukował swój pierwszy fabrycznie nowy samochód pożarniczy, co na przestrzeni lat przełożyło się na pokaźną ilość powyżej 1500 szt. różnego rodzaju pojazdów, które opuściły bramy zakładu. Początkowo sukcesy firma święciła na lokalnym rynku. Działalność eksportową rozpoczęliśmy w 2004 roku, co w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju przedsiębiorstwa. Obecnie około 20% wyprodukowanych pojazdów jest eksportowanych, a pojazdy pożarnicze z logo firmy SZCZĘŚNIAK jeżdżą już nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także poza jej granicami, jak np. w Afryce, na Bliskim Wschodzie czy na Kaukazie.

Historia firmy to ciągły i dynamiczny rozwój - odzwierciedlenie tego znaleźć można w regularnym poszerzaniu oferty o coraz nowocześniejsze pojazdy. Aktualnie są to przede wszystkim pojazdy pożarnicze, ale od 2009 roku oferta firmy poszerzyła ofertę również o pojazdy wojskowe, w tym pierwszy kołowy opancerzony pojazd zabezpieczenia technicznego polskiej produkcji „Mamut”.Pojazdy z logo firmy SZCZĘŚNIAK mają wiele charakterystycznych cech, które odróżniają je na tle konkurencji: przede wszystkim są produkowane z najwyższej jakości materiałów odpornych na korozję oraz wyposażone w sprzęt i podzespoły dostarczane przez czołowych światowych producentów. Koncepcja oferowanego produktu jak i samego systemu produkcji oparta jest o opatentowany system zabudów modułowych, które umożliwiają dowolną konfigurację pojazdów już we wstępnej fazie projektu.

Niezmiernie ważnym atutem firmy jest dopracowana przez lata konstrukcja, zaprojektowana z myślą o specyficznych warunkach pracy samochodów specjalistycznych, zwłaszcza pojazdów pożarniczych. Dzięki ciągłemu dążeniu do perfekcji nasze pojazdy prezentują innowacyjną oraz atrakcyjną formę przy zachowaniu rozsądnej ceny.

Jako jedni z nielicznych w Polsce do projektowania używamy systemów CAD 3D Catia oraz Solid Edge, które są obecnie najnowocześniejszym oprogramowaniem wspomagającym projektowanie wykorzystywanym w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. W procesie rozwoju swoich produktów olbrzymią wagę przykładamy do wymagań przyszłych Użytkowników. Naszym celem jest połączenie w równym stopniu potrzeb naszych Klientów z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi, dostępnymi na rynku. Dlatego priorytetami dla nas są bezpieczeństwo, niezawodność oraz wysoka jakość finalnego produktu.

Naszym celem jest zdobycie pozycji lidera na światowym rynku pojazdów specjalistycznych, zarówno tych strażackich jak i wojskowych. Poza tym, chcemy udowodnić, że przedsiębiorstwo rodzinne dzięki swojej elastyczności i determinacji, nawet w czasach globalizacji jest w stanie dynamicznie się rozwijać i konkurować z gigantami rynkowymi o stuletniej tradycji.